Pierwsza podróż na pokładzie samolotu budzi wiele, często sprzecznych emocji. Z jednej strony ekscytacja, podniecenie, z drugiej paraliżujący strach. Jest to zupełnie zrozumiałe, boimy się rzeczy, których nie znamy.
Podróżowanie samolotem należy jednak do najbezpieczniejszych typów podróży, a odsetek wypadków lotniczych jest naprawdę minimalny w porównaniu z innymi środkami lokomocji.
Lotnisko, miejsce przyjazne dla pasażerów
Wiele osób, które wcześniej nie podróżowało samolotem, obawia się, że już na lotnisku mogą czekać kłopoty. Rzeczywiście terminale lotnicze są zwykle ogromne, mają przynajmniej kilka stanowisk odprawy bagażowej, ale zwykle nie ma problemu z odnalezieniem tego właściwego. Świetlna tablica informacyjna na bieżąco podaje najistotniejsze informacje o zbliżających się lotach, więc nie powinno być problemów. Na lotnisku powinniśmy stawić się przynajmniej na dwie godziny przed planowanym odlotem. Oczywiście wyposażeni w paszport lub dowód osobisty, bilet lotniczy i niezbędny bagaż.
Odprawa bagażowa i paszportowa
Zanim nastąpi ten pierwszy lot samolotem, musimy się przygotować do odprawy. Wpierw nadajemy bagaż, ważne, żeby jego waga była zgodna z obowiązującymi przepisami. Zwykle nie może przekroczyć 20 kg i 158 cm wysokości. Następnie udajemy się do odprawy paszportowej. Tu sprawdzane są nasze dokumenty i bagaż podręczny. Po przejściu wszystkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa i koniecznych kontroli, mamy jeszcze parę chwil, które możemy sobie uprzyjemnić zakupami w strefie wolnocłowej. Na większości lotnisk możemy także skorzystać z oferty gastronomicznej i skusić się na coś smacznego, wypić pyszną kawę czy skonsumować lekki posiłek. Sklepy działające na lotniskach są bardzo dobrze zaopatrzone i zwykle możemy spodziewać się atrakcyjnych cen i kuszących promocji. Warto zaopatrzyć się w kącikach prasowych w ulubione czasopisma, które umilą nam lot. W strefie wolnocłowej możemy również kupić artykuły spożywcze, które mamy prawo zabrać ze sobą na pokład samolotu. Należy pamiętać, że nie zawsze w cenę lotu wliczone są posiłki czy napoje, więc jeśli nie mamy takiej opcji, warto zakupić sobie drobne przekąski.
Przygotowanie do startu
Czas spędzony na lotnisku szybko i przyjemnie upływa na atrakcjach przygotowanych dla pasażerów. Jednak na pół godziny od zaplanowanego odlotu, należy udać się do wyznaczonej na bilecie bramki, którą po okazaniu karty pokładowej i dokumentu tożsamości możemy udać się na pokład samolotu. Może zostać podstawiony pojazd, który dowiezie nas do miejsca postoju samolotu lub bezpośrednio, przez specjalny rękaw wejść na jego pokład. Kiedy już się tam znajdziemy nie ma się czego obawiać, doświadczony personel pokładowy poinstruuje, jak znaleźć swoje miejsce i gdzie umieścić bagaż podręczny. Przed startem zostaniemy jeszcze poinformowani o procedurach bezpieczeństwa obowiązujących w samolocie i po zajęciu miejsc, zapięciu pasów, rozpoczyna się kołowanie na pas startowy. Pierwszy lot samolotem jest zwykle bardzo emocjonujący dla nowicjusza podróży lotniczych. Nie ma się jednak czego obawiać. Start samolotu zwykle przebiega szybko i bez problemów i po chwili łagodnie wznosimy się nad ziemią. Po osiągnięciu wysokości przelotowej, możemy odpiąć pasy i cieszyć się niezapomnianymi widokami.
Lądowanie, nie trzeba się go obawiać
Pierwszy lot samolotem mamy praktycznie za sobą, pozostaje jeszcze lądowanie. Koniecznie należy zabezpieczyć bagaż podręczny, zająć swoje miejsce i zapiąć pasy. Po przyziemieniu, samolot stopniowo wytraca prędkość i zaczyna kołować na swoje stanowisko. Kiedy całkowicie się zatrzyma, załoga zezwoli na odpięcie pasów i możemy bezpiecznie udać się do wyjścia.
Tagi: latanie z dziećmi, pierwszy lot samolotem Last modified: 23 stycznia, 2020
Na radarze lotów można zobaczyć ile tysięcy ludzi jest w jednym momencie w powietrzu. Wtedy człowiek uświadamia sobie jak popularny jest samolot jako środek transportu.
Dokładnie, takie samo przemyślenie miałem śledząc radar lotów pierwszy raz.