Written by 9:00 am Poradniki

Pierwszy lot z dzieckiem

Samolot jest najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem lokomocji. Dzięki niemu możemy podróżować w najodleglejsze zakątki świata. Lot samolotem dla niektórych podróżnych jest codziennością, dla innych mało przyjemną koniecznością, związaną z przemieszczeniem się do miejsca docelowego, często oddalonego o tysiące kilometrów.

O ile człowiek dorosły jest w stanie przemóc lęk przed lataniem i poradzić sobie z ewentualnymi, mało przyjemnymi dolegliwościami związanymi z lotem, tak w przypadku dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, trudno wytłumaczyć mu skąd bierze się niemiły ucisk w uszach i jak można się go pozbyć. Pierwsza podróż samolotem dla nieco starszego dziecka na pewno będzie niezapomnianą przygodą, ale rodzice muszą je przygotować na to, czego może się spodziewać podczas lotu. Mają zatem nie lada wyzwanie, dlatego powinni się właściwie do niego przyszykować, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji.

Pierwszy lot dziecka nie musi być stresujący

Wielu zatroskanych rodziców obawia się, że pierwszy lot z dzieckiem przysporzy wielu kłopotów. Niepokoją się, że maluch będzie płakał, źle się czuł, a przede wszystkim będzie się nudził. Martwią się jak ich pociecha zniesie podróż samolotem. Na szczęście kłopotliwe sytuacje są rzadkością, a większość dzieci zupełnie dobrze znosi lot. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek rodzice muszą się dobrze przygotować do powietrznej eskapady. Należy pamiętać, że podróżujący z maluchami mogą liczyć na przywileje, które znacznie ułatwiają podróże lotnicze z dzieckiem. Już na lotnisku mogą skorzystać z możliwości szybkiej odprawy, omijając długie czekanie w kolejce do odprawy bezpieczeństwa. Podobnie przy zajmowaniu miejsc w samolocie mają przywilej wejścia na pokład samolotu poza kolejnością. Dziecko może mieć swój osobny bagaż, a zabranie wózka do samolotu nie stanowi problemu dla przewoźników. Oczywiście tanie linie lotnicze rządzą się swoimi prawami, więc przed wylotem warto sprawdzić warunki podróży linii lotniczych, z jakich będziemy korzystać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czego nie może zabraknąć w bagażu podręcznym

Posiadanie dzieci nie ogranicza swobodnego podróżowania liniami lotniczymi. Już kilkutygodniowego noworodka możemy z powodzeniem zabrać na pokład samolotu. Aby jednak dziecko spokojnie i bez problemów zniosło trudy podróży trzeba zawczasu dobrze przygotować się do lotu. Niemowlęta karmione piersią są w dużo lepszej sytuacji niż maluchy korzystające z butelki. W przypadku tych pierwszych odpada przygotowanie butelek z pokarmem czy wodą do picia. Zwykle okazują się niezbędne podczas lotu, zwłaszcza kiedy niemowlę na skutek zmiany ciśnień zaczyna odczuwać ucisk w uszach i przeraźliwe płakać. W takiej sytuacji mamy karmiące bez problemu przystawią malucha do piersi i już pierwsze łyki pokarmu na pewno go uspokoją. W przypadku dziecka karmionego butelką jest to nieco bardziej kłopotliwe. Trzeba być przygotowanym na szybkie przyrządzenie mieszanki mlecznej o odpowiedniej temperaturze. Dlatego warto mieć ze sobą termos z gorącą i butelkę z zimną wodą, co pozwoli szybko wymieszać oba płyny dla uzyskania właściwej temperatury wody dodawanej do wcześniej przygotowanej butelki z mlekiem. Nieco starsze dzieci mogą zadowolić się gotowymi produktami w słoiczkach, które w razie konieczności można dziecku szybko podać.

Guma do żucia, lizak czy cukierek także są skutecznym sposobem na dokuczliwy ucisk w uszach. Na pokład samolotu na pewno trzeba zabrać pieluchy, ponieważ maluch może wymagać przewinięcia. Przydadzą się także nawilżane chusteczki, a także kocyk. Dobrze mieć przy sobie cieplejsze ubranko dla dziecka, gdyby się nagle okazało się, że po wylądowaniu na zewnątrz jest chłodno. Lot z niemowlęciem nie powinien przysporzyć kłopotów. Większość maluchów po prostu przesypia podróż. Nieco inaczej sytuacja wygląda ze starszymi dziećmi, dla których kilka godzin w samolocie może być trudne. Aby dziecko przez ten czas się nie nudziło warto pomyśleć o zabraniu na pokład samolotu ulubionej zabawki. Doskonałym pomysłem jest wręczenie maluchowi już w samolocie wcześniej przygotowanej dla niego niespodzianki. Pierwszy lot z dzieckiem to przecież wyjątkowa okazja. Dlatego warto ją uczcić zabawką, o jakiej już wcześniej marzył maluch. Na pewno będzie zachwycony i większą część podróży samolotem będzie zaabsorbowany zabawą.

Na pokład samolotu tylko z dokumentem tożsamości

Szykując się do pierwszego lotu z dzieckiem nie można zapomnieć o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Aby dziecko mogło podróżować ze swoimi rodzicami po całym świecie potrzebny będzie mu paszport. Muszą w nim być umieszczone najważniejsze dane osobowe dziecka. Odprawa bezpieczeństwa odbywa się na podstawie tego dokumentu i biletu lotniczego. Dziecko nie może korzystać z dokumentów swoich rodziców, musi mieć swoje własne. W przypadku lotów krajowych dopuszczany jest dowód osobisty, a dziecko w wieku szkolnym może zostać odprawione także na podstawie legitymacji szkolnej. W strefie Schengen uznawanym dokumentem tożsamości będzie dowód osobisty, ale może być to również paszport. Przy pozostałych lotach zagranicznych honorowany jest wyłącznie paszport, a dodatkowo w niektórych krajach potrzebna będzie także wiza.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Pierwszy lot z dzieckiem może być stresujący i przysporzyć nieco kłopotów. Jednak dobra organizacja, wcześniejsze zaplanowanie podróży i zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych podczas lotu rzeczy ułatwi zarówno sprawną odprawę na lotnisku, a także samą podróż samolotem. Pamiętajmy także o tym, że pierwszy lot to dla malucha ogromne przeżycie. Warto poświęcić mu dużo uwagi i wspierać w trudnych dla niego momentach.

Tagi: Last modified: 23 stycznia, 2020
Close