Written by 8:41 pm Poradniki

Kamizelki taktyczne – rodzaje, zastosowanie, ceny

kamizelki taktyczne

Choć kamizelka taktyczna zalicza się do opcjonalnego wyposażenia, wielu żołnierzy, survivalowców, a nawet zawodników ASG nie wyobraża sobie bez niej swojego umundurowania. Trudno się dziwić – jest niewielka, ale potrafi zmieścić cały ekwipunek. Jeśli planujesz zakup taktycznej kamizelki, czytaj dalej, bo w tym tekście omawiamy jej podstawowe rodzaje, zastosowanie i wskazujemy ceny zarówno prostych, jak i zaawansowanych modeli.

Czym jest kamizelka taktyczna?

Kiedy myślimy o kamizelce taktycznej, najczęściej wyobrażamy sobie ciężki, kuloodporny bezrękawnik będący na wyposażeniu żołnierza wojsk specjalnych. Warto jednak wiedzieć, że pierwszą i podstawową funkcją kamizelki taktycznej jest możliwość wygodnego przenoszenia ekwipunku: amunicji, przyrządów medycznych i nawigacyjnych. Służy do tego szereg sakiewek i szlufek zlokalizowanych niemal na całej powierzchni ubrania. W taki sposób, by oporządzenie było blisko ciała i pod ręką, ale tak, by nie zaburzało równowagi i stabilności użytkownika. Oczywiście dostępne są zaawansowane kamizelki taktyczne z miejscem na wkład balistyczny – to właśnie one oferują ochronę przed trafieniem i znajdują zastosowanie na polu bitwy.

Rodzaje i zastosowanie

Beltkit

Podstawowy rodzaj taktycznej kamizelki to tzw. beltkit, inaczej pasoszelki. Jak sama nazwa sugeruje, to kamizelka złożona wyłącznie z pasków oplatających korpus, najczęściej na wzór litery H lub X. Posiada zaledwie kilka saszetek, ale jej funkcjonalność można z łatwością rozbudować za pomocą pasa taktycznego. Jest bardzo lekka, więc sprawdza się doskonale w działaniach wymagających szybkości i mobilności. Gwarantuje swobodny przepływ powietrza, co doceniają użytkownicy przebywający w otoczeniu o wysokiej temperaturze. Nie oferuje jednak żadnej ochrony przed ostrzałem.

Chest rig

Specyficzna kamizelka taktyczna. Po raz pierwszy wykorzystana podczas wojny w Wietnamie. W górnej części składa się z szelek, a w dolnej posiada kilka kieszeni, m.in. na magazynki i radio. W pełni odkryte plecy gwarantują dobrą wentylację ciała, ale za to nie oferują ochrony. Korpus można zabezpieczyć wyłącznie od przodu i tylko z modelem, w którym przewidziano możliwość podpięcia płyty balistycznej, jak np. w Crye Precision AVS™ Detachable Chest Rig.

Plate carrier

To kamizelki taktyczne do zadań specjalnych. Doceniane przez przedstawicieli wojska i policji, w tym również służb specjalnych. Są bardziej zabudowane i ciężkie, dzięki czemu przypominają raczej pancerz niż kamizelkę. Poza licznymi kieszeniami na ekwipunek oferują wysoką ochronę przed trafieniem dzięki kuloodpornej płycie balistycznej, wygodnej do umieszczenia w przedniej i tylnej części. Często występują w wariantach z systemem MOLLE – modułowego rozszerzania lub uszczuplania kamizelki.

Ile kosztują wojskowe kamizelki taktyczne?

Kamizelki taktyczne typu beltkit można kupić już za kilkaset złotych. Z kolei chest rig i plate carrier to bardziej zaawansowane modele, których zakup wymaga budżetu na poziomie kilku tysięcy złotych. Oczywiście cena uzależniona jest też od funkcjonalności i jakości wykonania – im wyższa, tym kamizelka więcej kosztuje. Produkty renomowanych, amerykańskich firm wyspecjalizowanych w tworzeniu odzieży wojskowej są droższe niż ubrania amatorskie, przeznaczone raczej dla myśliwych, wędkarzy i survivalowców. Muszą one bowiem być niezawodne i wykazywać skuteczność w najtrudniejszych warunkach.

Last modified: 27 grudnia, 2022
Close