Written by 8:57 am Poradniki

Przeprawa promowa zamiast samolotu?

Wybierasz się do Anglii, krajów skandynawskich lub Finlandii? Nie wiesz który środek lokomocji będzie najlepszy? Poznaj zalety i wady coraz modniejszej przeprawy promowej. Każdego roku rośnie liczba użytkowników indywidualnych, którzy decydują się na ten środek transportu, uznając go za najwygodniejszy, a przy tym atrakcyjny cenowo.

Lot samolotem nie dla każdego

Wielu podróżnych wyjeżdżając za granicę, automatycznie wybiera samolot. Zapewnia on stosunkowo szybki transport, jednak nie sposób pominąć wielu niedogodności, z jakimi wiąże się lot.

 • Długa i żmudna odprawa, zmusza nas do ok. dwugodzinnego pobytu na lotnisku, co jest męczące i znacząco wydłuża całkowity czas potrzebny na dotarcie z punktu A do punktu B. W przypadku konieczności zmiany lub anulowania rezerwacji musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami, które bywają wysokie.
 • Mocno ograniczony bagaż to również poważny problem, z jakim trzeba się zmierzyć, wybierając samolot. Cały wyjazd trzeba się kontrolować, by nowo nabyte rzeczy zmieściły się do walizki i nie sprawiły, że przekroczy ona maksymalną wagę dopuszczaną przez linie lotnicze. Opłaty za nadbagaż są zwykle bardzo duże.
 • Pozornie niska cena. Koszty lotu wydają się kuszące w momencie, kiedy leciałbyś jedynie z bagażem podręcznym. Dodatkowa walizka to czasem jeszcze raz taka opłata jak za pasażera. Do tego należy doliczyć koszt dojazdu na lotnisko, a następnie do hotelu. Jeśli na miejscu chcesz być mobilny, musisz wypożyczyć samochód, korzystać z taksówek lub transportu publicznego.
 • Brak internetu i sieci komórkowej w powietrzu zdarza się być poważnym problemem, szczególnie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na bycie offline np. z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy.
 • Wymagane jest kilkugodzinne siedzenie w jednym miejscu. Dla małych dzieci, a także ich rodziców jest to ogromne wyzwanie.
 • Nie każdy może lecieć samolotem. Nie pozwalają na to niektóre schorzenia, m.in. przebyty udar, choroba wieńcowa, choroby układu oddechowego i krążenia, problemy z zatokami, niektóre choroby psychiczne i inne. Są również osoby, które nie są w stanie przezwyciężyć lęku przed lataniem.

Kto powinien wybrać przeprawę promową?

Decydując się na prom, unikniesz wszystkich powyższych problemów, które wiążą się z transportem lotniczym. Przede wszystkim nie ma problemu, byś odbył rejs jako osoba indywidualna, z własnym samochodem, motorem, czy rowerem.

 • Odprawa jest stosunkowo uproszczona i bardzo często trwa znacznie szybciej niż w przypadku linii lotniczych. Ewentualnych anulacji lub zmian w rezerwacji można dokonywać w zależności od armatora nawet kilka godzin przed planowanym odejściem. Opłaty za tego typu działania są niższe.
 • Jeśli wybierasz się na prom swoim autem, tylko jego pojemność ogranicza Ci ilość bagażu.
 • Cena biletu na prom, plus paliwo do samochodu, to całościowy koszt Twojego transportu.
 • Na wodzie masz stały dostęp do internetu dzięki lokalnej sieci Wi-Fi.
 • Prom może wywoływać niepokój u osób cierpiących na chorobę morską. Istnieje jednak wiele rozwiązań, sposoby naturalne, preparaty farmaceutyczne, które pomagają tego uniknąć.
 • Przeprawa promowa trwa dłużej niż lot, jednak w jej trakcie nie musisz siedzieć w jednym miejscu. Możesz rozprostować nogi, wypocząć w kabinie, zjeść posiłek w restauracji i podziwiać widoki. Niektórzy przewoźnicy oferują na pokładzie nawet basen, kręgielnię, czy siłownię.
 • Prom to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Na pokładzie mogą korzystać z wielu udogodnień, które pozwolą im na wygodne poruszanie się, korzystanie z toalety.
 • Tutaj dzieci się nie nudzą. Dzięki temu, że mogą swobodnie poruszać się po pokładzie, korzystać z sali zabaw lub uciąć sobie drzemkę. Poza tym z pewnością będzie to dla nich niezapomniana przygoda.

Do Szwecji przez most

 

Wybierając się do Szwecji samochodem, możesz też skorzystać z mostu Oresund, łączącego Kopenhagę z Malmö. Musisz jednak pokonać długą trasę i liczyć się z wieloma wyczerpującymi godzinami za kierownicą celem przejazdu przez Niemcy do Danii. Oresund to niespełna 8-kilometrowy most, sztuczna wyspa oraz tunel. Sama przeprawa przez cieśninę będzie szybka, jednak dojazd do Kopenhagi wymaga sporego nakładu czasu oraz kosztów związanych z ceną paliwa.

Jeżeli celem Twojej podróży jest Szwecja, najlepszym rozwiązaniem będzie przeprawa promowa z jednego z polskich portów. Rejs promem daje wiele swobody i zapewnia dodatkowe atrakcje w postaci wyjątkowych widoków. To także czas na spokojny posiłek oraz wypoczynek przed dalszą podróżą.

Promy24.com

Last modified: 29 września, 2020
Close